1. Możesz wykonywać trening "na masę" (FBW lub dzielony, 4-5 serii na partię mięśniową, ciężar 75-85% CM, 6-12 powtórzeń, 12-16 serii na duże partie tygodniowo, 6-10 na małe partie tygodniowo), – jeśli chcesz zwiększyć wagę ciała. Jednak w dłużej perspektywie czasu może cię to znacznie spowolnić, w szczególności, jeśli trenujesz systemem dzielonym, Weidera - SPLIT oraz korzystasz z maszyn treningowych.
2. Możesz wykonywać trening na siłę/masę (FBW, 4-10 serii na partię mięśniową, ciężar 85-100% CM, 1-8 powtórzeń) – w ograniczonym zakresie np. podczas wakacji – okresu wolnego od treningów SW (nie dasz rady pogodzić treningu pod dwubój, 3-bój czy strongman z treningami sportów walki – zbyt duże obciążenie organizmu).
3. Nie ma dla ciebie sensu trening wytrzymałości lokalnej (3-6 serii na partię mięśniową, 50-70% CM, 12-15 i więcej powtórzeń, w ćwiczeniach typu przysiad, WL, MC). Jeśli decydujesz się na podobne treningi – wybierz FBW lub CROSSFIT. Pamiętaj, że małe ciężary = niewielkie obciążenie mięśni i układu nerwowego, małe efekty.
4. Nie ma dla ciebie sensu trening z obciążeniem własnego ciała (drążek, pompki, brzuszki – w dłuższym horyzoncie czasowym niewiele osiągniesz; przykłady treningi CROSSFIT oraz treningi obwodowe
5. Dobre będą wszelkiego rodzaju kompleksy sztangowe.
6. Także wszelkie rodzaje sparingu zadaniowego, w tym sparingi ze zmianą zawodników po każdej rundzie (sparing kubański), walki na pozycje, walki na wykończenia ze specyficznych pozycji (np. zaczynamy z pozycji bocznej lub z dosiadu).
7. Wszelkie ćwiczenia dedykowane danej dyscyplinie (w postaci stacji lub jako pojedyncze ćwiczenie) np. wejścia do rzutów, bieganie z partnerem na barku/na plecach/niosąc go na rękach, „wynoszenia” na ilość, obalenia na ilość, pompki na ilość, podrzuty na ilość, przechodzenie w klinczu tajskim lub zapaśniczym na ilość.
8. Wszelkie specjalistyczne treningi na tarczach, workach np. masakra kondycja wg CHAO PRAYA ACADEMY.