Skocz do zawartości

Witamy Cię na Forum-Sportu.pl!

Dołącz do Nas by uzyskać dostęp do Wszystkich funkcji Naszego forum. Dzięki temu będziesz mógł pisać posty, pytać Naszych specjalistów i brać udział w Naszych konkursach. Proces rejestracji trwa chwilę i jest całkowicie darmowy! ( rejestracja ) Jeśli posiadasz już konto na Facebooku, możesz się zalogować bez rejestracji ( logowanie przez Facebook)
Zdjęcie

Kwas foliowy

Kwas foliowy

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 spiderman

spiderman

    Obyty Użytkownik

  • Moderator
  • 883 postów
  • MiastoGDYNIA

Napisano 23 wrzesień 2015 - 10:28

Kwas foliowy ( kwas pteroilomonoglutaminowy)- znany również pod nazwą folacyna oraz foliany, to grupa związków, do której należą również liczne pochodne wyżej wymienionego kwasu. Aktywne formy tej substancji odżywczej to poliglutaminowe pochodne kwasu tetrahydrofoliowego.Foliany występują praktycznie we wszystkich produktach żywnościowych (zarówno zwierzęcych jak i roślinnych), jednak za najbogatsze ich źródła uważane są: wątroba, warzywa liściaste, kiełki zbóż, drożdże, jaja. Nieznaczne ilości produkowane są także w organizmie człowieka przez bakterie jelitowe. Foliany są wrażliwe na działanie światła, wysokich temperatur a także zbyt niskiego pH. Znaczne straty tej witaminy występują podczas gotowania – w zbyt wysokich temperaturach i w zbyt dużej ilości wody.Kwas foliowy pełni kluczową rolę w reakcjach syntetyzowania puryn, kwasów nukleinowych, a także reguluje procesy metaboliczne związane z przemianami niektórych aminokwasów. Uważa się, że odpowiednia podaż tej witaminy minimalizuje ryzyko przemian nowotworowych, a także wpływa na prawidłowy rozwój wszystkich komórek organizmu – w tym również mięśniowych i nerwowych. Na niedobory narażone są osoby stosujące rygorystyczne diety redukcyjne, w tym sportowcy, a także kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku i alkoholicy.Folacya wchodzi w skład preparatów witaminowych, witaminowo-mineralnych, suplementów zawierających żelazo i innych środków.
Dawki stosowane w sporcie:
200 – 400ug


  • 0

Doradca Forum Sportu

Doradca Forum Sportu
  • Ekspert
W większości przypadków polecamy:
URX BOMBSHELL 270G OXYMAX XT 60 KAPS. ALPHAMAX 120 KAPS.
169 PLN 149 PLN 165 PLN
sprawdź pozostałe odżywki na Muscle-Zone.pl
Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Kwas foliowy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Właściciele oraz administratorzy Forum-Sportu.pl - nie ponoszą odpowiedzialności za treści publikowane na portalu przez użytkowników.